×

Hi, not from Lithuania? Continue to our website in English

CONTINUE

Ar nori tęsti apsipirkimą parduotuvėje lietuvių kalba?

TĘSTI

Natūralumo paieškos: ar šampūnas gali būti kenksmingas?

Natūralumo paieškos: ar šampūnas gali būti kenksmingas?

Ar ryžtumėtės plaukus plauti valgomąja soda? O vietoje kondicionieriaus juos skalauti obuolių acto tirpalu?

Išpopuliarėjus „no 'poo“ (angl. jokio šampūno) judėjimui, vis daugiau žmonių nusprendžia bent trumpam atsisakyti tradicinių plaukų priežiūros priemonių ir jas keisti buitiniais produktais – valgomąja soda, šarminiu muilu ar obuolių actu. Tik kokių pasekmių galvos odai ir plaukams gali atnešti tokios priemonės? Ir ar tikrai 2021-aisiais valgomoji soda vis dar yra geriausias natūralus šampūnas? Vieną gajausių mitų apie natūralų rūpestį savo plaukais dekonstruojame įraše žemiau.

Valgomoji soda versus šampūnas: nuo ko viskas prasidėjo?

Galvos plovimas šampūnu keliskart per savaitę yra norma jau daugiau nei 50 metų: ši mada prasidėjo dar 70-aisiais, kuomet šampūnai tapo prieinami kiekvienam. Visgi abejoti šios rutinos efektyvumu imta vos kiek daugiau nei prieš dešimtmetį, kai apie tai prabilo žurnalistas Matthew Parris. Jis teigė, jog šampūno nenaudoja bent dešimt metų ir niekas to net nepastebi.

Visai po šio pareiškimo prasidėjo pirmieji eksperimentai, o po jų – ir „no 'poo“ judėjimas (trumpinys iš angl. frazės „no shampoo“ – jokio šampūno). Tarp populiariausių šio judėjimo plaukų priežiūros metodų – galvos plovimas šarminiu muilu arba valgomąją soda bei plaukų skalavimas skiestu obuolių actu. Pasak metodą išbandžiusių žmonių, ši kombinacija ne tik nedirgina galvos odos, bet ir puikiai kovoja su riebaluotis linkusiais plaukais. 

Visgi tokie natūralūs metodai gali pridaryti daugiau žalos negu naudos. Nors pradžioje plaukai atrodo švarūs ir gyvybingi, žmonės pastebi, jog šalutinis poveikis pasijaučia tik po kelių mėnesių. Jeigu iki tol plaukai atrodė sveiki, pusmečio ar metų bėgyje ima lūžinėti, skeldėti, šiaušiasi ir labai suplonėja. 

Taip nutinka dėl išbalansuoto pH rūgštingumo balanso. Mūsų galvos odos rūgštingumo vertė dažniausiai yra apie 5,5, kai tuo tarpu „no 'poo“ judėjimo rekomenduojamos priemonės pasižymi gerokai nuo normos nutolusiu rūgštingumu: šarminio muilo bei valgomosios sodos pH vertė svyruoja nuo 9 iki 9.5, o šiam rūgštingumui reguliuoti skirto obuolių acto – nuo 2 iki 3.

Drėkinantis šampūnas be SLS – sprendimas visiems plaukų tipams

„Uoga Uoga“ šampūnų pagrindą sudaro laboratorijoje sintetinami natūralūs ingredientai. Tarp jų – iš kokosų aliejaus išgaunamas kokamidopropilo betainas bei iš augalinės gliukozės sintetinami laurilo gliukozidas bei natrio laurilo gliukozės karboksilatas. Nors pavadinimai skamba sudėtingai, visi šie ingredientai yra augalinės kilmės, todėl ne kiek nedirgina galvos odos.

„Uoga Uoga“ šampūnuose nerasite ir jau minėtų silikonų – sintetinius ingredientus pakeičia natūralūs augaliniai ekstraktai. Pavyzdžiui, sausiems plaukams skirtas drėkinamasis šampūnas yra praturtintas juodųjų serbentų ir beržų pumpurų ekstraktais. Kol juodųjų serbentų ekstraktas plaukams padeda kaupti reikalingas maistines medžiagas, beržų pumpurai valo galvos odą, užtikrindami plaukų minkštumą ir paklusnumą be jokio silikono.

 

Ar natūralus šampūnas gali įveikti riebius plaukus?

Kone dažniausia šiuolaikinė plaukų problema, dėl kurios ir kilo „no 'poo“ judėjimas – plaukų riebalavimasis. Visgi svarbu atminti, kad dažnesnis plovimas ir agresyvios priemonės nėra efektyvūs šios problemos sprendimo būdai. Kol aukštos pH vertės produktai gali sukurti švarių plaukų efektą, ilgainiui naudojant šias priemones, plaukų oda yra pažeidžiama, gali atsirasti niežulys ir dirginimas, todėl plaukai ims tik dar labiau riebaluotis. 

Ieškant tvaraus sprendimo riebiems plaukams, rekomenduojamas natūralus šampūnas. Pavyzdžiui, be sulfatų ir silikono pagamintas „Uoga Uoga“ šampūnas riebiems plaukams yra praturtintas baltuoju moliu. Šis ingredientas, veikdamas kartu su augalinės kilmės prausikliais, padeda švelniai išvalyti plaukus ir nesutrikdo sebumo gamybai svarbaus odos balanso. Nepamirštamas ir maitinimas – sudėtyje esantis varnalėšų ekstraktas padeda plaukus stiprinti iš vidaus.